Laboratorium Grafiki Komputerowej
Katedra Informatyki Stosowanej EAIIB AGH
Zapraszamy do zapoznania się z wyposażeniem naszego Laboratorium.
Stanowiska komputerowe dla Studentów i Słuchaczy
W Laboratorium znajduje się 19 dwuosobowych stanowisk. Większość z nich wyposażona jest w potężne komputery do grafiki, mające 4-rdzeniowe procesory i 24" monitory. Każde stanowisko przeznaczone jest dla dwóch Studentów. Przyjęto bowiem koncepcję, że podstawą działalności są 1- lub 2-osobowe projekty. Tworzenie nowoczesnej grafiki komputerowej jest pracą wybitnie zespołową i Student od początku musi do tego przywyknąć. Są też inne zalety takiego 2-osobowego podejścia dydaktycznego:
  • Studenci maja do dyspozycji znacznie silniejsze (bo droższe) komputery
  • W grafice komputerowej często jedna osoba w zespole jest lepszym "artystą", a druga lepszym programistą lub inżynierem.


Tak więc kurs Grafiki Komputerowej może pomieścić jednorazowo 38 studentów . Każde stanowisko składa się ze specjalnie zaprojektowanego stołu (przymocowanego do podłogi). Zapewnia to ład i porządek w Laboratoium, a także komfortowe odległości i przejścia pomiędzy stołami. Stanowiska wyposażone są w podwieszony, zamknięty w klatce komputer klasy PC. Komputery są zaprojektowane specjalnie dla potrzeb uczenia zaawansowanej animowanej grafiki komputerowej 3D.


Stanowisko wykładowcy
Wszystkie stoły w Laboratorium są specjalnie zaprojektowane dla potrzeb prac zwiaznaych z grafiką komputerową. Poniżej głośników na stanowisku wykładowcy widać przykładowo miejsce dla manipulatora SpaceBall (mysz 3D) firmy 3DConnexion.
Manipulatory 3D
Każde stanowisko jest wyposażone w manipulator 3D (SpaceBall), pozwalający na operowanie obiektem, kamerą, światłem, etc. jednocześnie w 6 stopniach swobody. Z racji czarnej "głowy" i usytuowaniu po przeciwnej stronie klawiatury w stosunku do myszy, SpaceBall nazywany jest potocznie "kotem" (Cat and mouse games). Klasyczna mysz pozwala na operowanie obiektem jednocześnie tylko w 2 stopniach swobody. Tego typu manipulatory są standardowym wyposażeniem profesjonalnych stanowisk do grafiki, a także CAD/CAM w firmach, bowiem zapewniają praktycznie podwojenie wydajności projektanta.
Projekcja materiałów
Wykładowca ma do dyspozycji podwieszony pod sufitem profesjonalny projektor HD. Elektryczny ekran o przekątnej około 4 metry w połączeniu z wysoką rozdzielczością wyświetlania dostarcza przekazu najwyższej jakości. Okablowanie projektowa zostało wykonane w całości w technologi HDMI. System wizyjnych przełączników multimedialnych pozwala na szybkie przekazywanie sygnałów wizyjnych pomiędzy monitorami stanowiska wykładowcy, laptopami innymi urządzeniami (np. dodatkowe projektory).
Serwerownia
Laboratorium posiada własny serwer w wydzielonym pomieszczeniu - co umożliwia dostarczanie potrzebnych usług bez naruszania komfortu pracy (hałas).
System laserowego skanowania trójwymiarowego
Dla potrzeb tworzenia prezentacji trójwymiarowych konieczne jest pozyskiwanie siatek trójwymiarowych obrazujących obiekty w przestrzeni projekcji. Jedną ze stosowanych metod jest trójwymiarowe skanowanie laserowe. Laboratorium posiada unikatowy w Polsce skaner trójwymiarowy firmy Roland LPX-250. Wysoka precyzja skanowania pozwala na wierne odwzorowanie obiektów rzeczywistych w tworzonych projektach graficznych.
Oprogramowanie
Laboratorium posiada licencjonowane oprogramowanie do obróbki grafiki większości wiodących producentów. Oprogramowanie to dostępne jest na wszystkich stanowiskach, a dostępna wydajność sprzetu nie tworzy dla niego żadnych ograniczeń. Posród pakietów posiadanego oprogramowania wyróznić należy:
Jeśli jesteś zainteresowany i masz pytania na które nie potrafi odpowiedzieć nasza strona WWW - zapytaj Kierownika Laboratorium (geszuba@cyf-kr.edu.pl)- odpowie do 24 godzin.