Nowoczesna Grafika Komputerowa - kurs zaawansowany
dane organizacyjneprzedmiot studiówkandydaciprogramharmonogramkomunikaty

2017-05-26
Zbliża się termin rozpoczecia zapisów na semestr jesienny

~czytaj więcej
nowoczesna grafika komputerowa
Grafika komputerowa staje się powoli jedną z głównych dróg wykorzystania komputera, wszystko jedno czy jest to stacja robocza, stacjonarny PC, notebook, tablet czy smartfon.

Gwałtownie zwiększająca się dostępna moc obliczeniowa (smartfony zaczynają mieć 2-rdzeniowe procesory), efektywny rozmiar monitora (3.5” wyświetlacz iPhone 4 ma rozdzielczość 960x640 pikseli), moc karty graficznej nawet w nisko-budżetowych komputerach typu PC, wszystko to umożliwia gwałtowny rozwój grafiki komputerowej. Ma to miejsce nawet w laptopach, które stają się wielordzeniowe, coraz lepiej „radzą sobie z grafiką komputerową” i w efekcie coraz częściej wykorzystywane są do oglądania filmów HD i do gier z rozbudowa-ną scenerią 3D o rozdzielczości HD.

Kolejnymi czynnikami sprzyjającym rozwojowi grafiki komputerowej jest rozpowszechnienie się względnie mocnych i względnie tanich komputerów w firmach, domach, szkołach podstawowych i średnich, co powoduje, że grafika komputerowa staję się naturalną i atrakcyjną drogą wykorzystani komputera w dydaktyce, w pracy zawodowej (systemy CAD, CAM, CAE) i wreszcie przemyśle rozrywkowym, spotach reklamowych opartych na animowanej grafice 3D czy realistyczne gry 3D.

Wartym podkreślenia jest rozwój grafiki komputerowej na poziomie smartfonów, gdzie grafika komputerowa wykorzystywana jest dla aplikacje takich jak GPS, pogoda, gry, strony www. Wiele systemów oprogramowania do tworzenia nowoczesnej grafiki adresowane jest już nie do „zawodowego informatyka”, ale do zwykłego użytkownika komputera. Systemy nowej generacji takie jak Softimage, Maya, 3D Studio, etc. posiadają już wbudowane oprogramowanie do symulacji najważniejszych zjawisk fizycznych (aby ułatwić tworzenie realistycz-nych animacji) i ten rodzaj oprogramowania gwałtownie się rozwija. Pozwala to np. na wykorzystanie animowanej grafiki komputerowej w dydaktyce szkoły podstawowej i średniej.

Studium Podyplomowe Nowoczesna Grafika Komputerowa jest adresowane do tych wszystkich, którzy pragną:
  • poszerzyć i uzupełnić swoja wiedze w zakresie nowoczesnej animowanej grafiki 3D
  • nauczyć się wykorzystywać w sposób profesjonalny grafikę jako narzędzie do wizualizacji i symulacji dotychczasowych działań planistycznych
  • wykorzystać grafikę komputerowa jako nową formę prezentacji i sprzedaży produktów, które produkują
  • poprzez grafikę komputerowa różnych typów zechcą wyrażać sztukę lub pracować w firmie realizującej wideoklipy dla filmu, TV lub gier komputerowych
Po ukończeniu całego Studium, absolwent powinien dysponować prawie pełną wiedzą na temat podstaw, trendów w grafice komputerowej; a co najważniejsze absolwent ma być zdolnym do samodzielnego pisania programów w grafice komputerowej - na poziomie profesjonalnych systemów (Softimage), na niskim tzw. assemblerowym poziomie (OpenGL) oraz na poziomie Internetu. Przy odpowiednim nakładzie pracy własnej absolwent powinien po ukończeniu Studium być już o krok od osiągnięcia poziomu profesjonalisty w grafice komputerowej.

Całe Studia Podyplomowe podzielone są na dwie części, przy czym każda z nich może być traktowana niezależnie z osobna, jak również część druga może być kontynuacją części pierwszej. Na Studia składają się:
Nowoczesna Grafika Komputerowa - kurs dla nie-informatyków (dwie tury: początek w semestrze zimowym oraz letnim) oraz
Nowoczesna Grafika Komputerowa 2 - kurs zaawansowany (początek tylko w semestrze letnim).

Każda z tych części (kursów) trwa dwa semestry akademickie. W obrębie każdego kursu zajęcia zorganizowane są w ramach tzw. zjazdów, to jest zajęć dydaktycznych odbywających się w soboty oraz niedziele. Dla każdego kursu przewidzianych jest dziewięć zjazdów, wypełniających cały proces dydaktyczny danej części. Studium dla nie-informatyków ma trwać jeden semestr, ma umożliwić absolwentowi prace na polu grafiki komputerowej bez wchodzenia w jej „zaplecze programistyczne” i ma stanowić dla uczestników podstawę dla ew. kontynuowania kształcenia na II-stopniu, gdzie wymagane są już kwalifikacje programistyczne. W ciągu roku są prowadzone dwie edycje kursu dla Nie-Informatyków - w semestrze zimowym jak i letnim.
Szczegóły dotyczące zapisów na stronach i w sekretariacie - Pani Barbara Leśniak, 12 634 15 68.

W kolejnych zakładkach znajdziecie Państwo wiele wyczerpujących informacji na temat Studiów Podyplomowych - Grafika Komputerowa, a w przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z sekretariatem Studiów, kierownikiem Studiów lub w przypadku problemów szczegółowych z wykładowcami. Szczegółowe dane o studium znaleźć można tutaj - Dane Organizacyjne.

strona główna  |  dane organizacyjne  |  przedmiot studiów  |  kandydaci  |  program  |  harmonogram  |  komunikaty
strona główna strona główna