Nowoczesna Grafika Komputerowa - kurs zaawansowany

2020-02-25
Trwają zapisy na edycję rozpoczynającą się w semestrze letnim 2020.

nowoczesna grafika komputerowa
Grafika komputerowa staje się powoli jedną z głównych dróg wykorzystania komputera, wszystko jedno czy jest to stacja robocza, stacjonarny PC, notebook, tablet czy smartfon.

Gwałtownie zwiększająca się dostępna moc obliczeniowa (smartfony zaczynają mieć 8-rdzeniowe procesory), efektywny rozmiar monitora (5.8” wyświetlacz iPhone X), moc karty graficznej nawet w nisko-budżetowych komputerach typu PC, wszystko to umożliwia gwałtowny rozwój grafiki komputerowej. Ma to miejsce nawet w laptopach, które stają się wielordzeniowe, coraz lepiej „radzą sobie z grafiką komputerową” i w efekcie coraz częściej wykorzystywane są do oglądania filmów HD i do gier z rozbudowa-ną scenerią 3D o rozdzielczości HD.

Kolejnymi czynnikami sprzyjającym rozwojowi grafiki komputerowej jest rozpowszechnienie się względnie mocnych i względnie tanich komputerów w firmach, domach, szkołach podstawowych i średnich, co powoduje, że grafika komputerowa staję się naturalną i atrakcyjną drogą wykorzystani komputera w dydaktyce, w pracy zawodowej (systemy CAD, CAM, CAE) i wreszcie przemyśle rozrywkowym, spotach reklamowych opartych na animowanej grafice 3D czy realistyczne gry 3D.

Wartym podkreślenia jest rozwój grafiki komputerowej na poziomie smartfonów, gdzie grafika komputerowa wykorzystywana jest dla aplikacje takich jak GPS, pogoda, gry, strony WWW. Wiele systemów oprogramowania do tworzenia nowoczesnej grafiki adresowane jest już nie do „zawodowego informatyka”, ale do zwykłego użytkownika komputera. Systemy nowej generacji takie jak Maya, 3D Studio, etc. posiadają już wbudowane oprogramowanie do symulacji najważniejszych zjawisk fizycznych (aby ułatwić tworzenie realistycz-nych animacji) i ten rodzaj oprogramowania gwałtownie się rozwija. Pozwala to np. na wykorzystanie animowanej grafiki komputerowej w dydaktyce szkoły podstawowej i średniej.

Studia Podyplomowe Nowoczesna Grafika Komputerowa jest adresowane do tych wszystkich, którzy pragną:
  • poszerzyć i uzupełnić swoja wiedze w zakresie nowoczesnej animowanej grafiki 3D
  • nauczyć się wykorzystywać w sposób profesjonalny grafikę jako narzędzie do wizualizacji i symulacji dotychczasowych działań planistycznych
  • wykorzystać grafikę komputerowa jako nową formę prezentacji i sprzedaży produktów, które produkują
  • poprzez grafikę komputerowa różnych typów zechcą wyrażać sztukę lub pracować w firmie realizującej wideoklipy dla filmu, TV lub gier komputerowych
Po ukończeniu Studiów, absolwent powinien dysponować prawie pełną wiedzą na temat podstaw, trendów w grafice komputerowej; a co najważniejsze absolwent ma być zdolnym do samodzielnego pisania programów w grafice komputerowej - na poziomie profesjonalnych systemów (Maya), na niskim tzw. assemblerowym poziomie (OpenGL) oraz na poziomie Internetu. Przy odpowiednim nakładzie pracy własnej absolwent powinien po ukończeniu Studiów być bliski osiągnięcia poziomu profesjonalisty w grafice komputerowej.

Studia Podyplomowe prowadzone są na dwóch poziomach, przy czym każdy z nich może być traktowany niezależnie, jak również poziom zawansowany może być kontynuacją poziomu dla nie-Informatyków:
Nowoczesna Grafika Komputerowa dla nie-Informatyków - studia podyplomowe prowadzone od podstaw dla nie-informatyków (edycje rozpoczynają sie w semestrze jesiennym oraz wiosennym) oraz
Zaawansowana Grafika Komputerowa - studia podyplomowe prowadzone na poziomie zaawansowanym (początek tylko w semestrze jesiennym).

Każda z tych części trwa dwa semestry akademickie. W obrębie studiów zajęcia zorganizowane są w ramach tzw. zjazdów, to jest zajęć dydaktycznych odbywających się w soboty oraz niedziele. Dla każdego poziomu studiów podyplomowych przewidzianych jest około dziewięciu zjazdów w każdym semestrze, wypełniających cały proces dydaktyczny danej części.

Szczegóły dotyczące zapisów na stronach i w sekretariacie pawilon C2 pokój 406 (IV pietro).
mgr inż. Sylwia Stawarz, tel. +48 12 617 51 99, pon. - pt. 9:00- 15:00
W kolejnych zakładkach znajdziecie Państwo wiele wyczerpujących informacji na temat Studiów Podyplomowych - Nowoczesna Grafika Komputerowa, a w przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z sekretariatem Studiów, kierownikiem Studiów lub w przypadku problemów szczegółowych z wykładowcami.